A nehéz gazdasági körülmények és az egyes termékek iránti tartósan gyenge kereslet miatt a vállalatok Európa-szerte kénytelenek voltak befagyasztani a munkaerő-felvételt vagy leépíteni a munkahelyeket. Mutatjuk, hogy az elmúlt hónapokban milyen bejelentések érkeztek a különböző szektorokból, és cégektől.
Bár a pusztító délszláv háborúk árnyékában viszonylag kevés figyelmet kapott, 1997-ben Albániában is megszólaltak a fegyverek, a hat hónapon át tartó polgárháborús krízis során több mint 2000 ember halt meg. A konfliktus oka nem etnikai és nem is területi jellegű volt: az albán lakosság azért fogott fegyvert, mert bedőlt egy gigantikus, egész országra kiterjedő piramisjáték-hálózat és százezrek vesztették el egyik pillanatról a másikra teljes megtakarításukat. Íme egy sztori a Ponzi-sémáról, ami egy egész országot sodort háborús helyzetbe.
2024 októberében a GESTOR Befektetési Zrt. sikeresen lezárta az Indotek Group spanyolországi és portugáliai közös vállalkozásaiból történő kivásárlását - közölte a GESTOR. A tranzakció révén a GESTOR Spain és a GESTOR Portugal teljes egészében a GESTOR Befektetési Zrt. tulajdonába került, ezzel a társaság megerősítette önálló pozícióját az Ibériai-félsziget ingatlanpiacán.
A luxusipar idén lassulásnak indult, amire utoljára a 2008-as válság idején volt példa. A Bain & Company éves jelentése szerint a makrogazdasági bizonytalanság és a kínai gazdaság jelentős lassulása negatívan hat a fogyasztói kiadásokra - jelentette a Cnbc.
Négy éve nem teljesített olyan gyengén a magyar ipar, mint idén szeptemberben. A friss adatok alapján az ipari ágazatok széles körében csökken a termelés. A kibocsátás szintje két éve ereszkedő trendet mutat, és egyelőre úgy tűnik, hogy nem számíthatunk hirtelen felpattansára.
Szombaton Havanna partjainál különleges látványosságra ébredtek a helyiek: orosz hadihajók érkeztek a kikötőbe, immár másodszor az elmúlt hónapok során. A kubai hatóságok rutinszerűnek nevezték a látogatást.
Látványos változásokat hozott 2008 a hazai és a globális ingatlanpiacokon. A válság kirobbanásának évében az amerikai bankcsődök az összeomlás szélére sodorták a globális pénzügyi rendszert, de Magyarországon még ekkor sem lehetett látni, mekkora zuhanást fog mindez okozni az ingatlanpiacon. A 2008-as Property Investment Forumon kiemelt téma volt, hogy a bankok befagyasztották a forrásokat, új fejlesztések alig indultak, miközben a meglévő projektek befejezése jelentős mennyiségű irodaterületet zúdított a piacra. A nemzetközi folyamatok természetesen a lakáspiacot sem hagyták érintetlenül. Nézzük, mi történt 2008-ban a hazai és a nemzetközi piacokon!
Új kormány alakult Egyiptomban, a védelmi és a külügyi tárca élére is új minisztereket neveztek ki.
Fél évvel ezelőtt iktatták be Javier Milei elnököt, aki rögtön nagy reformtervekkel vágott neki elnöki ciklusának. A kezdeti sikerek ellenére még rengeteg feladat van hátra és nem biztos, hogy sikerült kilökni az országot a majdnem 100 éve tartó lefelé spirálból.
Öt hónapos kormányának első kabinetátalakításában Javier Milei argentin elnök hétfő este elfogadta Nicolás Posse kabinetfőnök lemondását, miközben a kormány által tervezett mélyreható gazdasági reformok miatt jelentős feszültségek alakultak ki a társadalomban.
Szokták mondani, hogy a pénz nem boldogít. Mindez igaznak is tűnt Bhután esetében, amely a „bruttó nemzeti boldogság” (GNH) filozófiájával eddig úgy tűnt, sikeresen tudott egyensúlyt teremteni az állampolgárok jóléte és a gazdasági növekedés között. Csakhogy az ország új miniszterelnöke szerint sürgős változásra van szükség, az ország gazdasága ugyanis az összeomlás szélén tántorog.
2024 márciusában 6413 gyermek született Magyarországon, 10%-kal, 727 újszülöttel kevesebb, mint egy évvel korábban. Ezzel folytatódott a másfél-két éve tartó romló tendencia. A KSH adatai szerint a visszaesésért nem csak a szülőképes korú nők számának csökkenése felel, a gyerekvállalási kedv is visszaesett.
Április 10-én parlamenti választásokat tartottak Dél-Koreában, amely előzetesen kiélezett harcot ígért; szinte fej-fej mellé mérték a vezető pártokat. Az eredmények végül jelentős meglepetést hoztak, az ellenzék tarolt, hatalmas erőre tettek szert a törvényhozásban. A választópolgárok többségében a belpolitikában érzett elégedetlenségüket fejezték ki a szavazáson, a döntésük mégis akár a teljes távol-keleti erőviszonyokra hatást gyakorolhat.
A mögöttünk álló hónapokban egyre feszültebbé váltak a geopolitikai konfliktusok, lehet itt gondolni az orosz-ukrán háborúra, vagy akár a közel-keleti eseményekre is. De nem csak ez az oka annak, hogy egyre nagyobb hévvel halmozzák az aranyat a biztos menedék reményében a befektetők: az amerikai kamatpolitikával kapcsolatos félelmek, az elnökválasztás okozta bizonytalanság és a jegybankok szűnni nem akaró aranyétvágya mind olyan tényezők, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy soha nem látott szintre lőjjön ki a sárga nemesfém árfolyama. De pontosan mi áll ezen félelmek mögött, tényleg jó ötlet most aranyba menekülni?
Egyre valószínűbb, hogy a kubai gazdaság teljesen összeomlik, a válság okozta politikai elégedetlenség pedig a Kommunista Párt hatalmát fenyegeti. Az országban áramkimaradások vannak, hiányoznak az alapélelmiszerek, a lakosság közel 5 százaléka menekült két év alatt az Egyesült Államokba. Szakértők viszont arra figyelmeztetnek: még komolyabb krízis alakulhat ki, ha a jelenlegi rezsim megbukik.
A fenti, idézőjelben lévő cím talán túlzónak és hatásvadásznak tűnik, ugyanakkor meglehetősen hűen adja vissza valóságot. (Írásunk címét többek között a következő hír inspirálta.) Már amennyiben „valóság” alatt a hazai média, illetve a politikai közbeszéd egy része által az elmúlt években Svédországról kialakított képet értjük. Kutatásunkban azt vizsgáljuk, hogy ez a narratíva mennyiben tartható, amennyiben tudományos szempontok szerint összegyűjtött adatok és percepciók segítségével tárjuk fel azt, hogy valójában mit is tudunk a svéd társadalom állapotáról, és mit látunk, ha mindezt Magyarországgal hasonlítjuk össze. Jelen írás egy most kezdődő kutatás első eredményeit foglalja össze.
Akár év végi ralinak is beillik, ami kezd kibontakozni.
Letért az európai útról az ország, léptek Berlinben.
Több tízezer külföldi turista is hoppon maradt és a londoni utcabál is veszélyben.
Nincs egyelőre év végi hajrá a forintnál.
Idehaza kis mínuszban zárt a BUX az év utolsó kereskedési napján.
Ezért léphetett a kormány-
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?